Tandstang

Besvar
merpolo4
Indlæg: 3
Tilmeldt: fre 14. okt 2022 23:54

Tandstang

Ulæst indlæg af merpolo4 » ons 26. mar 2025 18:44

Hej
Jeg har en Citroen C4 picasso grande fra 2010
Er der nogen der har oplevet at det klapper fra tandstangen når det højre forhjul ramme f.ek. et kloak dæksel, der er ikke slør i nogle af styre eller bærekuglerne.
Der kommer ingen lyd når den køre over et vej bump.

John59
Indlæg: 596
Tilmeldt: tors 3. aug 2023 13:31
Diagbox: Ja
Kontakt:

Re: Tandstang

Ulæst indlæg af John59 » tors 27. mar 2025 14:36

Er du helt sikker på at lyden kommer fra tandstangen?

merpolo4
Indlæg: 3
Tilmeldt: fre 14. okt 2022 23:54

Re: Tandstang

Ulæst indlæg af merpolo4 » tors 27. mar 2025 21:41

Nej det jeg er ikke sikker på, men det er min mekanikker, han havde vogne på lift og løftede forvognen op med liftens center donkraft så forhjulene hang frit, derefter slog han med en mukkert på det højre dæk og lyden kom med det samme, så holdt han fast i styrestangen og slog igen og lyden kommer ikke, da der ikke er noget slør overhoved i styrekuglerne mener han det er tandstangen, der er tjekket om den sidder løs og det gør den ikke, men der er ingen slør i styretøjet derfor er jeg meget i tvivl, tror heller ikke selv det er tandstangen, men hvad kan det være?

John59
Indlæg: 596
Tilmeldt: tors 3. aug 2023 13:31
Diagbox: Ja
Kontakt:

Re: Tandstang

Ulæst indlæg af John59 » fre 28. mar 2025 06:39

Hvis din mekanikker er så sikker på at det er tandstangen det er galt med, så er han vel også villig til at indgå en aftale om at han skifter tandstangen uden beregning hvis lyden IKKE forsvinder efter dette.

Lars4733
Indlæg: 2195
Tilmeldt: tirs 25. jul 2017 08:21
Geografisk sted: 4733 Tappernøje
Diagbox: Ja
Version: 8.55 - 7.62
Kontakt:

Re: Tandstang

Ulæst indlæg af Lars4733 » fre 28. mar 2025 10:21

Jeg ville få efterset div elementer i det højre forhjulsophæng

Evt prøve samme opstilling som du beskriver og der lige afmontere styrekuglen - og så lave tilsvarende slag - er lyden der så igen? Sæt det er noget andet der sidder løst i højre forhjul og laver lyden, men når I holder igen bagfra forhindrer dette lyden i at komme - giver det mening?

Så ved at afmontere styrekuglen kan man finde ud af om det er i "resten af hjulophænget" eller om det er styrestænger eller tandstang der er problemer? Og så arbejde videre den vej?

Og nu var ratlåsen ikke aktiveret da det omtalte forsøg blev udført vel? Altid frigøre ratlåsen hvis man skal finde fejl osv i styretøj og undervogn.

merpolo4
Indlæg: 3
Tilmeldt: fre 14. okt 2022 23:54

Re: Tandstang

Ulæst indlæg af merpolo4 » fre 28. mar 2025 13:32

Jeg har i dag haft bilen til en anden mekanikker og han siger det er en bøsning i enden af tandstangen der er slidt, den kan ikke skiftes, det hedder en ny tandstang, men jeg kan sagtens køre med det, det påvirker ikke sikkerheden der er heller ikke noget slør i styretøjet, så jeg må leve med lyden når den rammer et kloak dæksel.
En ny tandstang monteret og sporing efterfølgende løber op i 10-12.000 kr. og da bilen har gået 318.000 km vælger jeg at køre videre.

SRO
Moderator
Indlæg: 2533
Tilmeldt: søn 19. feb 2017 19:13
Geografisk sted: København
Diagbox: Nej
Kontakt:

Re: Tandstang

Ulæst indlæg af SRO » fre 28. mar 2025 21:10

Bøsninger kan sagtens udskiftes (de er jo ikke støbt sammen med tandstangshuset, men monteret), men du kan normalt ikke købe den slags i DK. Man reparerer ikke ret meget pga. timepriserne, men udskifter dele.

En renoveret tandstang har formentlig nye bøsninger.

Besvar