Side 1 af 1

Peugeot 607, nøgle

: søn 4. feb 2024 22:28
af SRO
Hej

Peugeot 607 2,2 benzin, årgang 2003

Er der en der kan svare på om man kan genanvende en brugt nøgle - altså kode den til en anden bil?

Endvidere er jeg på udkig efter 1-2 nøgler med fjernbetjening, hvis man altså kan genanvende nøglerne - samt nøgleblade.

Fjernbetjeningen skulle se sådan ud fra 2000-2004:

Re: Peugeot 607, nøgle

: man 5. feb 2024 06:57
af John59
Nøglebladet: nej
Chippen: ja, den kan godt kodes om.

Re: Peugeot 607, nøgle

: man 5. feb 2024 20:21
af SRO
Tak.

Jeg mente naturligvis at jeg også var på udkig efter bladene - der så skulle kopieres. Jeg ville i hvert fald være ked, at hvis det var en universalnøgle :lol:

Jeg kunne ikke lige finde noget brugbart, så jeg har bestilt en ny fabriksny nøgle. Den skal hjem fra UK. Peugeot kunne ikke hjælpe, men det kan de med koden til bilen.

Re: Peugeot 607, nøgle

: tors 20. jun 2024 09:15
af SRO
Efter at have ventet i månedsvis synes nøglen fra UK ikke at dukke op hos låsesmeden.

Jeg søger således fortsat en fjernbetjening til en P607 (1999-2004)

Re: Peugeot 607, nøgle

: man 8. jul 2024 17:33
af SRO
Så blev der skaffet en (brugt) fjernbetjening og et nyt nøgleblad, der nu er skåret.

Nøglen er programmeret til bilen og den kan starte.

Man skal også programmere selve fjernbetjeningsdelen til bilen og den (Peugeot Planet) beder om en sekscifret kode.
Efter at have søgt på nettet har jeg fundet frem til, at koden skal stå på en label på printet, hvilket der også forefindes, men den indeholder et bogstav som det sjette "ciffer" et mellemrum og så nogle flere cifre.

Bilen tager lystigt imod alt hvad jeg fodrer den med (selv bogstaver), skriver til BSI'en, men det er bare ikke korrekt....

Jeg har sat nyt batteri i nøglen og testet den - den sender.

Hvordan får jeg parret fjernbetjening og bil?

Re: Peugeot 607, nøgle

: man 8. jul 2024 20:15
af John59
Hvis du ikke har nøglekoden, så er der ikke noget at gøre. Så skal der startes forfra, med at skifte printet ud med et hvor du også har den korrekte nøglekode. Prøv hos en hugger eller på Ebay.

Re: Peugeot 607, nøgle

: man 8. jul 2024 20:36
af SRO
Det var tilsyneladende den korrekte kode, der stod på labelen, selvom der i PP2000 udtrykkeligt stod, at der kun indgik cifre i koden.

Efter lidt mere fedteri med bilen og reinitalisering af fjernbetjeningen spillede det.

Fjernbetjening til sådan en ældre dame er ikke just noget man kan opdrive på hvert et gadehjørne, men nu er det blevet en endnu sjovere bil. En bil uden fjernbetjening er lidt træls.

Fjernbetjeningen blev i øvrigt fundet brugt i UK, via Ebay.

Re: Peugeot 607, nøgle

: man 8. jul 2024 21:19
af John59
Har du så ikke været nødt til at flytte rattet over i den anden side for at den virker korrekt? ;-))

Re: Peugeot 607, nøgle

: tirs 9. jul 2024 09:56
af SRO
Jo, men det var en omkostning som jeg kunne leve med - hellere slippe for at bruge nøgle til bilen :lol: