Side 1 af 2
Slange - servo
: ons 13. apr 2022 14:45
af Lars4733
Er der mon nogle af Jer kloge mennesker her inde der kan hjælpe med oplysninger om den slange der sidder fra selve beholderen ved forskærmen og over til servopumpen (den der drives af remmen sammen med generator osv)
Den har længe været lidt “krakeleret” og ser ud til at nærme sig at blive utæt, så den skal jo skiftes snart..
De øvrige slanger ser faktisk fine ud, så i første omgang er det kun den omtalte slange jeg ønsker at skifte.
Den sidder vist med nogle specielle fastklemte spændebånd, men hvis man finder en tilsvarende slange kan alm spændebånd vel klare sagen?
Er det en “reservedel” eller finder man en slangeleverandør der kan fikse en ny?
Jeg synes at kunne se at servoen på min bil er et system helt for sig selv, så skulle den blive rigtig utæt inden er det vel “kun” en bil der kan blive tung at dreje og så naturligvis miljøet der er faren?
Re: Slange - servo
: ons 13. apr 2022 15:44
af Lars4733
Det er i øvrigt den tykke af de to slanger der går fra beholderen - og den går som nævnt direkte til selve pumpen der jo er drevet af remmen
Muligvis hedder den 4012.A3
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 06:58
af Lars4733
Hmm - det ser ikke ud til at den slange eksisterer længere.
Er der nogen af Jer der kender specifikationerne for slangen? Mål og krav til evt tryk?
Tør man benytte bilen eller vil det gå helt galt hvis slangen bliver utæt for alvor?
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 08:44
af Lars4733
De steder jeg kan finde bare lidt om slangen står der noget i stil med
Low pressure hose 30mm udv
Det er jo ikke helt “entydigt” - jeg ville jo om muligt gerne kunne finde en afløserslange inden jeg afmonteret den gamle - så jeg søger det indvendige må på slangen samt hvilket tryk man skal kunne holde..den sidder trods alt kun med spændebånd, ikke specielle fittings eller andet.
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 09:35
af john_madsen
Min er også totalt krakeleret, men er stadig tæt på 5. År.
Du kan bruge alt slange, bare diameter er ok.
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 09:46
af Lars4733
john_madsen skrev: ↑fre 15. apr 2022 09:35
Min er også totalt krakeleret, men er stadig tæt på 5. År.
Du kan bruge alt slange, bare diameter er ok.
Så der er ikke det store tryk på den? Bare den kan tåle olie naturligvis?
Så en oliebestandig trykluftslange til 10-20 bar kan gøre det?
Gad vide om man kan lave en “bush-fix” så den ikke smådrypper så man kan komme ud og handle en ny slange..
Hvis ikke der er det store tryk kan man måske give den et par ekstra dage med noget cykelslange eller noget sat rundt om og holdt fast med spændebånd eller lign?
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 15:14
af mikhan
Er det slange nr. 3 ???
Den er helt trykløs.. Der opstår HØJST lidt vacuum/sug i den.
http://www.catcar.info/peugeot/?lang=en ... aWVyPT0%3D
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 16:47
af Lars4733
Jep - nr 3 på tegningen
Jeg kan bare ikke finde den på nogle sider der vil sælge den… og det kunne være skønt med data på den så man kunne købe en slange ind inden man skilte det ad
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 18:07
af mikhan
Jeg kender heller ikke indvendigt mål. Et GÆT kunne være 10 eller 12 mm ????
Men hvis du fjerner fx. det øverste "spændebånd", så kan du sikkert midlertidigt trække slangen HALVT af. Og måle studsen ??
Og sæt et alm. spændebånd på når du har målt.
Jeg anbefaler ikke en hydraulik slange.. De er for stive at arbejde med, til det brug.
Re: Slange - servo
: fre 15. apr 2022 18:10
af Lars4733
mikhan skrev: ↑fre 15. apr 2022 18:07
Jeg kender heller ikke indvendigt mål. Et GÆT kunne være 10 eller 12 mm ????
Men hvis du fjerner fx. det øverste "spændebånd", så kan du sikkert midlertidigt trække slangen HALVT af. Og måle studsen ??
Og sæt et alm. spændebånd på når du har målt.
Jeg anbefaler ikke en hydraulik slange.. De er for stive at arbejde med, til det brug.
Ellers må jeg se om jeg kan finde en servopumpe at måle studsen på…
I “gamle” dage havde jeg altid adgang til et stort udvalg af gummislanger på arbejde, lige til at klippe et stykke af, man savner de tider
Re: Slange - servo
: ons 29. jun 2022 06:40
af Lars4733
Nå - her i disse varme dage gik nødreparationen ikke længere.. - efter at have holdt med solen bagende på fronten hele dagen var der igen kommet lidt servoolie ud.
Så NU skal der findes en afløser - men hvad krav har vi til slangen?
Den skal være oliebestandig, det siger sig selv
Indv ø ca 15-16 mm - jeg er ikke helt sikker, men slangen er ikke i en stand så man kan delvist afmontere og måle og så sætte på igen - men jeg ved den 4012A3 hos PSA, den er vist udgået. - Jeg fandt en 4012A4 på nettet (den passer på Berlingo bla) - den er ø15 indv iflg billederne. Mon det kan være samme størrelse?
Men hvad temperatur område skal den kunne dække? Vi har jo fundet ud af at det ikke er trykket der er problemet, den er så godt som trykløs.
Jeg har overvejet at køre til den lokale hugger - han har en servobeholder med den defekte slange siddende på til 200 kr, men det var jo "fedest" med en ny slange. Og en stump slange af rette slagt burde vel kunne findes billigere? Det var sgu nemmere i "gamle dage" da man havde adgang til lager at gummislanger osv og bare kunne klippe et stykke - nu skal man købe hele ruller..
Biltema har en uarmeret PVC slange der er oliebestandig - den er dog også klar, men findes i Ø15 - kan tåle temperatur op til 65 grader - koster hele 79,90 for 5 meter..
https://www.biltema.dk/baad/vvs/slanger ... 2000017744
Og en anden, men dog nærliggende sag - hvilken servoolie skal man smide på sådan en 407'er? Der er stadig olie op til bunden af "sien" ved dækslet, mere er den heldigvis ikke utæt endnu..
Re: Slange - servo
: ons 29. jun 2022 17:27
af Lars4733
Det ser ud til at olien er samme som til C5 - altså LDS?
Re: Slange - servo
: tors 30. jun 2022 10:47
af Lars4733
Mon 50 grader er nok? og ned til -5?
Den kan tåle olien, så langt så godt
https://www.thansen.dk/baad/motor-og-ti ... -233900574
Re: Slange - servo
: tors 30. jun 2022 18:46
af Lars4733
Nu afmonteret slange - det ligner en trykslange, men jeg tænker en 5/8” oliebestandig trykluftslange må kunne gøre det - studserne er ca 15,6 på det glatte stykke
Den slange der sad hedder 15348 - søger jeg på det nummer får jeg noget Continental højtryks servoslange..
Men kan der være særlige krav til slangen - den ene ende sidder jo på beholderen der er fast og den anden ende vibrerer jo da den sidder på motoren..
Re: Slange - servo
: tors 30. jun 2022 19:01
af Lars4733
Jeg klippede lige den gamle slange lige over midt på - den måler ca 14,7 indv - enderne er jo udvidet af at sidde på studserne
Kan I bekræfte af feks sådan en her fra T Hansen kan opfylde kravene? Den er jo så klar og ikke i sort gummi…
https://www.thansen.dk/baad/motor-og-ti ... -234003784
Re: Slange - servo
: lør 2. jul 2022 15:06
af Lars4733
Så kom det til at se sådan ud for nu
Slange godkendt til olie - eneste minus er at den er til temperaturer fra -5 til 50 grader…
Re: Slange - servo
: lør 2. jul 2022 16:01
af mikhan
Ork. Den klare garanteret minus 6 til plus 51 grader

Re: Slange - servo
: lør 2. jul 2022 16:12
af Lars4733
Tja - det var hvad jeg kunne få fat I her og nu
Optimalt set skal jeg finde en bedre gummislange
For reelt set kan det jo være et problem en varm sommerdag holdende i solen eller en kold vintermorgen..
Re: Slange - servo
: lør 2. jul 2022 16:14
af mikhan
Jeg tror ikke, at det bliver det store problem.. Slangen er jo trykløs, men beregnet til 10 bar.
Re: Slange - servo
: lør 2. jul 2022 16:26
af mikhan