Side 1 af 1

Hjælp til reservedelsnumre

: tirs 5. jan 2021 10:06
af Lars4733
Hej igen

Er der en venlig sjæl der kan slå et nummer op for mig?

Der er tale om lufttilførselsslangen der går fra LMM til turboen - jeg tror den hedder 1434E1 men jeg er ikke sikker...

Den sidder jo med en pakning ind mod turboen, har et lille rør ind i toppen af motoren og så ellers sat fast lige efter luftmassemåleren ved luftfilterkassen.
Men den jeg har nu er defekt ved turboen hvor den er utæt, jeg ved ikke hvor stor betydning det kan have, men det var nu rarest at luften kom gennem filteret og ikke direkte ind i turboen ;)

Re: Hjælp til reservedelsnumre

: tirs 5. jan 2021 10:50
af cit-rotti
.. everyone can choose the spare part number themselves - free of charge.
http://www.catcar.info/en/
for all vehicle brands
until 2007 by selecting the vehicle - a few more clicks
from 2008 via the vehicle's VIN
Illustrations and spare parts numbers are identical to the PSA hotline
Use Google Chrome and set the translator to "Danish"

Re: Hjælp til reservedelsnumre

: tirs 5. jan 2021 11:07
af Lars4733
Den siger 1434E1 kan jeg se som den "komplette" . tak for hjælpen

Re: Hjælp til reservedelsnumre

: tirs 5. jan 2021 15:47
af john_madsen
Mine havde samme fejl. Jeg har skåret "flangen" ind mod turboen af plastikslangen og sat et stykke kølerslange fast på begge ender med 2 spændebånd. Det har virket fint i et par år nu ;-)

Re: Hjælp til reservedelsnumre

: tirs 5. jan 2021 16:42
af Lars4733
Tja, jeg har bestilt en ny der kommer i løbet af et par dage

Om det har en betydning at den er utæt er jeg i tvivl om, mener at have læst det kan give nogle sjove lyde hvis den er utæt, men kan have taget fejl.
Der er sgu altid lyde fra en gammel diesel :lol: