Side 1 af 1

Flytning af server, og lidt nedetid natten over.

: lør 13. apr 2019 06:24
af Carsten S
Siden er blevet flyttet til en ny server, hvilket har givet lidt nedetid fra d. 12 kl 20.30 til i dag kl 6.
Min dårlige hukommelse mente, at skiftet skulle ske d. 13. Men det var åbenbart d. 12 i stedet :roll: Anyway, IP'en er rettet til i DNS opsætningen, og det hele skulle køre igen. :handgestures-thumbupright:
Vi skriver til dig da du har et webhotel på server6 (RBX6), serveren du ligger på er ved at skulle udskiftes til nyt og bedre hardware, og derfor modtager du denne email.

Flytningen vil resultere i at dit webhotel vil blive flyttet til en server med betydeligt bedre hardware og derved bedre ressourcer end serveren du nu ligger på. En af de store ændringer, er at dit webhotel vil gå fra at ligge på en server med normale langsomme harddiske til nye NVMe SSD'er, som er op mod 100 gange hurtigere end det nuværende.

Flytningen af webhotellerne fra serveren, er planlagt i perioden 12-14 april, og dit webhotel vil blive flyttet til "server12".

Webhoteller der bruger ekstern DNS på en eller flere domæner vil have et bestemt tidspunkt oplyst, hvorpå flytningen vil starte, disse flytninger starter kl 20.30 om aftenen hver dag, alle webhoteller hvor ekstern DNS ikke er brugt (dette er registreret idag d. 12 marts 2019), vil blive flyttet efter kl 20.45.

Der vil være en kort nedetid for dit webhotel mens flytningen bliver gennemført, længden af denne nedetid afhænger udelukkende af mængden af filer du har (plads og antal), samt hvor store databaser du har - gennemsnit vil være et par minutter per hjemmeside.

Bruger du ekstern DNS, så anbefaler vi at du nedsætter din "TTL" for dit domæne til mellem 60 og 600 sekunder allerede nu, så det er klar til når du skal skifte IP'en for dit domæne.

Re: Flytning af server, og lidt nedetid natten over.

: lør 13. apr 2019 14:02
af Gert S.
Puh-ha!!! Jeg tørrer sveden af panden,tænkte SHIT nu er der nogen der har glemt at betale, så nu er hele l..... væk igen igen. Nå heldigvis. :D :handgestures-thumbupright:
Glade hilsener herfra fordi der er nogen der kan og gider holde gang i denne glimrende side.
M.v.h. Gert S.

Re: Flytning af server, og lidt nedetid natten over.

: lør 13. apr 2019 16:14
af posh
Øhh glemt at betale ?? hvorfra kommer betalingen egentlig..........

Re: Flytning af server, og lidt nedetid natten over.

: lør 13. apr 2019 18:02
af Carsten S
posh skrev:
lør 13. apr 2019 16:14
hvorfra kommer betalingen egentlig..........
Det gør den fra min lomme :handgestures-thumbupright:

Re: Flytning af server, og lidt nedetid natten over.

: lør 13. apr 2019 18:16
af SRO
Carsten S skrev:
lør 13. apr 2019 18:02
posh skrev:
lør 13. apr 2019 16:14
hvorfra kommer betalingen egentlig..........
Det gør den fra min lomme :handgestures-thumbupright:
Nemlig! - og uden ønske om deltagelse ;)

Vi andre glæder os blot over Carstens initiativ og ønske om at få et seriøst forum for Citroën interesserede op at køre.