Side 1 af 1
Relæ til brændstofpumpe C5
: man 31. maj 2021 23:16
af S.C.Sørensen
Hej allesammen!

Der skalle vel ikke være nogen herinde, der ved, hvordan man finder og skifter relæet til brændstofpumpen på en C5’er fra ‘05?


Re: Relæ til brændstofpumpe C5
: tirs 1. jun 2021 07:37
af Carsten S
Det er en integreret del af motorsikringsboksen (BSM), så det kan ikke bare lige udskiftes. Det positive er dog, at BSM'en kan udskiftes uden efterfølgende kodning.
Re: Relæ til brændstofpumpe C5
: tirs 1. jun 2021 09:37
af S.C.Sørensen
Ahhh ok, tusind tak for svar!

Re: Relæ til brændstofpumpe C5
: tirs 1. jun 2021 17:33
af Måske Xantia
Der findes også en billig måde at løse problemet på, med en dobbelt sikringsholder, er ekstra relæ og lidt ledninger.
Prøv at Google lidt på BSM boks repair eller DIY, så tror jeg du finder en lille film med guide.
Kræver self at du er lidt fiks på fingrene.
Re: Relæ til brændstofpumpe C5
: tirs 1. jun 2021 20:35
af Boxer
Det ser umiddelbart ud til at være en overkommelig opgave at skifte relæet til benz.pumpen inde i BSM boksen. Ok, ham her i videoen vælger så at have det nye relæ hængende udenfor boksen. Kræver lidt ekstra plads omkring boksen, men det er herefter supernemt at skifte relæet næste gang. Og man kan jo med fordel vælge et mere heavy duty relæ til en større strøm. Det originale må være lidt underdimensioneret, siden fejlen opstår så ofte.
https://www.youtube.com/watch?v=Vd9QHEdT1vw