Side 1 af 1
C5 X7 forrude visker
: lør 16. jan 2021 09:59
af lear
Hej.
Er der nogen her der har erfaring med defekte viskere?
Mine virkede pludselig ikke uden varsel. De har dog kørt et par gange hvor bilen har stået på værkstedet og jeg har arbejdet på at få dem igang.
Har nu fået fat i en brugt, en ny kan ikke skaffes for tiden, og såsnart den blev monteret kørte begge viskermotorer perfekt.
MEN hvad sker der med så med sådan en motor?
mvh. Leif
Re: C5 X7 forrude visker
: lør 16. jan 2021 11:09
af SRO
??? - hvad er det du spørger om?
Re: C5 X7 forrude visker
: lør 16. jan 2021 13:37
af lear
Ja det kan godt være lidt svært, men når det nu er svært at finde en ny viskermotor så må der jo være nogle her der også har haft problemet,
og måske løst det.
Så det er vel bare lidt erfaringsudveksling det drejer sig om
mvh. Leif
Re: C5 X7 forrude visker
: søn 17. jan 2021 21:41
af tronde
Det er mulig at kullbørstene er slitt så mye at de ikke når ned til kommutatoren, eller at det har kommet fukt inn som sammen med forurensninger hindrer dem i å bevege seg. Fukt og kulde kan også får dem til å fryse fast.
Disse bildene viser motoren i XM som frøs fast i kulde. Det til venstre viser tydelig at det har vært fukt der, og man ser at det er mye klin av kull på kommutatoren. Det er til å rense bort, men man skal ALDRI slipe på den med mindre man vet 100% hva man gjør.
I det runde huset under hvor akselen kommer ut, er det også noen elektriske kontakter for selvparkeringen. De kan sikkert også feile, og er en potensiell feilkilde. De kontaktene er vanligvis spinkle, og må behandles med stor forsiktighet.
viskermotor.jpg
Re: C5 X7 forrude visker
: tors 21. jan 2021 13:04
af lear
Hej tronde.
Tak for svar. I en C5 III er der to motorer, en til hver visker. Motor og mekanik fungerer fint, men der er en printplade i hver motor som skal tale sammen og sørge for at viskerne kører i takt og ikke rammer hinanden. Så det er nok elektronikken det er galt med.
mvh. Leif
Re: C5 X7 forrude visker
: tors 21. jan 2021 22:32
af tronde
Går det an å åpne motoren?
Bilder er alltid bra.
Det er vel også en mulighet for at elektrisk kopling mellom dem har dårlig kontakt. Periodiske feil kan være utfordrende å finne.
Re: C5 X7 forrude visker
: fre 22. jan 2021 10:47
af cit-rotti
Hi there,
I haven't had this problem myself.
There is a good post about this error in the forum
"
https://frenchcarforum.co.uk/forum/view ... hp?t=59504"
Maybe it will help solve the problem.
Greetings Wolfgang
Re: C5 X7 forrude visker
: fre 16. apr 2021 18:10
af lear
Så er mit problem løst. Det viste sig at stelforbindelsen fra/til ben 2 og 4 i tilgangsstikket i bunden af motoren var defekte. Mål med ohmmeter fra ben 2 til stel, skal være tæt på 0 ohm. Ligeledes ben 4. Det var mine ikke. Stelforbindelse skal de få i det lille alutårn der holder stikket på motoren.
De skal tilsyneladende skære sig ind i alutårnet ved monteringen, men ir på stedet gør det med tiden af med sådan en simpel ubeskyttet forbindelse.
Gav lige begge et lille slag med en skruetrækker og en sølvsmedehammer. Mål igen 0 ohm. Så kører det igen.
Hilsen Leif
PS: Havde også et billede men kan ikke få det indsat